1. NA TRHU V KVALITE ČISTENIA PERIA

STAROSTLIVOSŤ O PERIE A ZOPÁR UŽITOČNÝCH RÁD
☆ PERINY ☆ PAPLÓNY ☆ VANKÚŠE ☆ OBLIEČKY ☆

Online poradňa

Prečo si vybrať perie?
  - perie je schopné absorbovať vlhkosť z tela
  - perie má dlhú životnosť
  - perie je ľahké a vzdušné

Je správne hneď po zobudení ustielať posteľ či vkladať periny a vankúše rovno do perináku?
Nie! Periny a vankúše je potrebné najskôr pretrepať, aby sme z nich uvoľnili nadbytočnú vlhkosť a následne ich nechali dôkladne vyvetrať.

Je možné sa zbaviť roztočov aj bez čistenia?
Áno. Ideálne podmienky sú také, keď na periny svieti slnko, teplota sa pohybuje tesne pod bodom mrazu a mierne pofukuje vánok...

Poznáte kvalitné lôžkoviny?
Pri nákupe lôžkovín (povlečenia, bielizne) starostlivo sledujte kvalitu látky.
• Bavlnené látky majú byť husté na dotyk a hlavne pevné.
• Látky zo saténu majú byť lesklé a hladké.
• Krepové látky musia byť stále v ťahu, aby sa ich krepové vlastnosti nemenili.

Ako viem, či sú lôžkoviny správne ušité?
Lôžkoviny sa štandardne šijú overlockovým stehom. Overlockové stehy vznikajú z viacerých nití a tie chránia okraje látky pred trepaním, zostávajú pružné a ohybné.

Sú kvalitne ušité gombíkové dierky?
Gombíkové dierky sú najčastejším spôsobom uzatvárania lôžkovín, preto je potrebné pri ich výbere dbať na isté pravidlá. Gombíkové dierky sa nesmú strapatiť a uzlíky nitiek musia byť správne uviazané. Všímajte si prevedenie šitia a počty dierok. Štvordierkové gombíky, pokiaľ sú kvalitne ušité, môžu mať oveľa väčšiu trvácnosť než bežné dvojdierkové gombíky.

Aký dizajn bielizne si vybrať?
Pri výbere dizajnu bielizne dbajte v prvom rade na celkovú farebnosť spálne. Dizajn by mal esteticky ladiť s rámom postele, s nábytkom, s farbou na stenách. Pokiaľ sa Vám naviac podarí zladiť aj doplnky ako je koberec a vankúše, považujte dizajnové zladenie za dokonalé.

Ako sa starať o bielizeň?
Nesmierne dôležité je bielizeň pravidelne prať. Z času na čas sa odporúča ich vyprať vo vyšších teplotách ako sú uvedené na štítku. Nezabudnite, že v dnešnej dobe sa už škrob do prania nepridáva. Naopak pridaním aviváže do posledného pláchania nič nepokazíte a lôžkoviny zostanú voňavé a nadýchané.

Ako skladovať bielizeň?
Skladovať odporúčame v dobre vetranej šatníkovej skrini. Dobré je umiestniť medzi bielizeň kocku levanduľového mydla. Látka vstrebáva a zanecháva počas dlhej doby čerstvú vôňu a taktiež odpudzuje mole zo šatníka.

Ako dosiahnuť čisto-bielu bielizeň?
Bielizeň zostane nádherne biela, keď spolu s ňou vyperiete ľanové vrecúško plné vajcových škrupín.